Siłownie zewnętrzne dla osób niepełnosprawnych i starszych.

Siłownie dla niepełnosprawnych umożliwiają osobom starszym i niepełnosprawnym zwiększenie aktywności fizycznej i stanowią cenny element rehabilitacji ruchowej.

Aktywność fizyczna jest nieodzowna w każdym wieku, jednak im człowiek starszy tym większą ilość czasu powinien przeznaczać na ćwiczenia siłowe, nawet do 60 procent ogólnego czasu przeznaczonego na aktywność fizyczną. Spowalnia to w znacznym stopniu zanik mięśni i osteoporozę kości. Ideałem są tutaj odpowiednio wyposażone siłownie zewnętrzne dla niepełnosprawnych i cieszą się one coraz większym zainteresowaniem.

Siłownie zewnętrzne dla niepełnosprawnych

Siłownie zewnętrzne dla niepełnosprawnych

Wydaje się, że właśnie siłownie w plenerze są idealnym miejscem dla osób starszych i niepełnosprawnych z których mogą korzystać bez ograniczeń i skrępowania. Zwłaszcza osoby starsze, które dotąd ciężko było namówić na ćwiczenia w zamkniętej siłowni gdzie pełno młodych, wysportowanych osób chętnie korzystają z ćwiczeń na świeżym powietrzu. Osoby te szybciej się męczą a trenując na dworze mogą robić przerwy na odpoczynek, ćwicząc według własnego rytmu i możliwości.

Najlepszą porą do ćwiczeń jest przedpołudnie, gdyż wtedy jest tam najmniej dzieci i młodzieży. Jest to też pora, gdy domownicy są w pracy czy szkole. Zamiast siedzieć samotnie w domu mogą zażywać ruchu w parku fitness. Może on stać się miejscem codziennych spotkań z przyjaciółmi, z którymi aktywnie spędzą czas. Siłownia zewnętrzna może być dla nich miejscem nawiązywania nowych znajomości. Dzięki temu mogą znowu być aktywni w towarzystwie innych osób. W grupie innych ćwiczących mogą nie tylko zadbać o zdrowie ale też poplotkować, porozmawiać o swoich sprawach i problemach. Przebywanie wśród ludzi jest z pewnością bardziej korzystne niż wielogodzinne przesiadywanie przed telewizorem. Siłownia może stać się miejscem ich aktywizacji społecznej. Dla osób niepełnosprawnych, które wcześniej nie mogły korzystać z miejsc rekreacji ogólnie dostępnych jest to prawdziwe przełamanie barier i powrót do życia społecznego.

Trening na siłowni zewnętrznej może być świetnym uzupełnieniem rehabilitacji, a także zapobiegać pogarszaniu się z wiekiem sprawności ruchowej. Urządzenia przeznaczone dla osób starszych cechują się mniejszą aktywnością ruchową, mniejszą obszernością ruchów i większym bezpieczeństwem dla stawów i mięśni. Bardzo korzystnie wpływają na zaburzenia równowagi, poprawiając koordynację. Dotlenienie organizmu opóźnia procesy starzenia. Ćwiczenia skupiają się głównie na rozciąganiu, wzmacnianiu mięśni i balansu całego ciała. Są bezpieczne i stosowane zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu z pewnością przynoszą wiele korzyści osobom ćwiczącym. Dzięki nim seniorzy dłużej zachowają sprawność a co za tym idzie również samodzielność.

Sprzęt dla osób niepełnosprawnych dostosowany jest do potrzeb osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich i spełnia wymogi bezpieczeństwa. Ma prostą konstrukcję uwzględniającą specyficzne wymagania tych osób. Umożliwia ćwiczenia relaksacyjno-rehabilitacyjne, które osoba niepełnosprawna może wykonywać samodzielnie bez pomocy innych. Oczywiście pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań medycznych. Korzystając z drążka do podciągania, siłacza, surfera czy koła tai-chi można wzmacniać mięśnie barków, pleców i kończyn, poprawiać wydolność serca, płuc a także elastyczność stawów.

Ćwiczenia poprawiają nie tylko kondycję fizyczną osób niepełnosprawnych ale też psychiczną, co jest niezwykle ważne w procesie rehabilitacji.

Podziel się z przyjaciółmi:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...

10 komentarzy

 1. super sprawa! Siłownie na zewnątrz nie są tylko dla tych ekstra sprawnych i wysportowanych tylko przede wszystkim dla tych którzy zaczynają… 🙂

  • Ale właśnie starsze osoby i niepełnosprawni boją się wyśmiania i dlatego raczej nie widać ich na siłowniach zewnętrznych zbyt często…

  • Dobrze że osoby starsze i niepełnosprawne wogóle chcą żyć aktywnie a nie używają wymówek w stylu – to nie na moje siły !

 2. Fajnie jest widzieć osoboy starsze w takich miejscach i wiedzić że pomimo wieku można dalej cieszyć się życiem i być w ruchu a nie zasiąść w fotelu i narzekać na to o nas boli 🙂

 3. starsze osoby powinny raczej ćwiczyć na maszynach na zamkniętej siłowni z trenerem, żeby nie przeciążyć się i nie pogorszyć swojego zdrowia

  • Jak ćwiczą z głową i na swoje możliwości to nie widzę przeszkód, trzeba ich raczej zachęcać niż zniechęcać bo ruch to zdrowie!!!

  • Trener to jak najbardziej dobra sprawa zwłaszcza dla początkujących którzy mają problemy ze zdrowiem. Nie są to duże koszty a naprawdę dużo daje – nie tylko ćwiczymy bezpiecznie ale i z większymi korzyściami dla siebie.

 4. dośka nie zgodzę się z Tobą bo oczywiście konsultacja z lekarzem i trenerem osób w starszym wieku czy dla osób niepełnosprawnych jest konieczne, ale jak już wiedzą na czym stoją i jak ćwiczyć to mogą czasem poćwiczyć sobie na takich siłowniach zewnętrznych.

 5. a że niby co?? – że jak starsi to już nie wypada im ćwiczyć??? JEszcze byś się zdziwiła jaką niektórzy seniorzy mają kondycje i energie…. napewno by Ci się głupo zrobiło że nie możesz im dotrzymać kroku

 6. W każdej grupie wiekowej znajdą się Ci bardziej wysportowani i Ci co siłownie obchodzą szerokim łukiem. Sądze że większość z nas zagieliby olimpijczycy na paraolimpiadzie, a od czegoś takie zafascynowanie sportem się zaczyna, dlatego nie można nikogo zniechęcać i kierować się stereotypami…

Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*