Szczoteczka soniczna – czym się charakteryzuje?

Pierwsze projekty szczoteczki sonicznej pojawiły się w roku 1987. Na skalę przemysłową zaczęły być produkowane od 1992 roku, początkowo jedynie na rynku amerykańskim.

Wkrótce potem wkroczyły na półki sklepów na całym świecie. Wynalazcą szczoteczki sonicznej jest amerykański naukowiec Robert T. Bock.

szczoteczka

Szczoteczki soniczne z wyglądu przypominają szczoteczki elektryczne, różniąc się mechanizmem działania i szybkością obrotów. Końcówka szczoteczki sonicznej poruszając się z prędkością nawet 60 tysięcy ruchów na minutę wytwarza ruchy soniczne. Dzięki efektowi kawitacji mieszanka pasty i śliny przemienia się w mikro bąbelki, które docierają do przestrzeni między zębowych na odległość nawet 5 mm od końca włosia. Pozwala to skutecznie usunąć bakterię i płytkę nazębną. Aktywne bąbelki powstałe w zjawisku kawitacji mają zdolność przenoszenia dużych ilości tlenu w głąb kieszonek dziąsłowych, co działa bakteriobójczo i uaktywniająco na procesy metaboliczne nabłonka.

Skuteczność działania szczoteczki sonicznej widać już po tygodniu, zwłaszcza, jeśli chodzi o usuwanie przebarwień. Działanie szczoteczki sonicznej jest bardzo delikatne, ale i skuteczne, dlatego doskonale sprawdza się u osób noszących aparat ortodontyczny.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki sonicznej?

Dobre szczoteczki soniczne są wyposażone w szereg funkcji ułatwiających czyszczenie zębów. Zaliczają się do nich: timer, który wyłącza szczoteczkę soniczną po 2 minutach i który na ułamek sekundy wyłącza szczoteczkę po 30 sekundach. Pozwala to na podzielenie jamy ustnej na 4 części i oczyszczenie każdej z nich w wyznaczonym czasie. Pozwala to na lepszą kontrolę czyszczenia zębów. Szczoteczki soniczne są także wyposażone w różne tryby szczotkowania: zwykły, masaż, dla zębów wrażliwych, polerowanie. Opcja masażu jest odpowiednia dla wrażliwych dziąseł, a program delikatny pomoże osobom z wrażliwymi zębami. Warto też zwrócić uwagę na czujnik nacisku – gdy główka szczoteczki zostanie dociśnięta zbyt mocno do dziąseł, szczoteczka zwolni swoje ruchy lub się zatrzyma. Dla osób mających tendencję do zbyt mocnego szorowania zębów ta funkcja będzie szczególnie przydatna.

szczoteczka do zębów 

Szczoteczki soniczne są wyposażone w bardzo wytrzymały akumulator litowo-jonowy, który pozwala na używanie szczoteczki przez 2, 3 tygodnie od czasu naładowania.
Część szczoteczek sonicznych jest także wyposażona w stację dezynfekującą UV, która pozwala czyścić główkę szczoteczki za pomocą światła ultrafioletowego.

Osoby, które dużo podróżują mogą się zaopatrzyć w dopasowane etui podróżne i kompaktowe ładowarki, które zajmują bardzo mało miejsca.

Czy szczoteczki soniczne są odpowiednie dla dzieci?
Na rynku można znaleźć szczoteczki soniczne odpowiednie nawet dla małych dzieci. Są wyposażone w odpowiednie końcówki i mają bardziej miękkie włosie. Są także mniejsze. Zwykle bywają też kolorowe, by w maksymalny sposób zachęcić dziecko do regularnej pielęgnacji jamy ustnej. Niektóre modele mają timer grający wesołe piosenki lub są kompatybilne z aplikacjami mobilnymi.
Wszystkie te modele są absolutnie bezpieczne dla małych użytkowników.

Największe zalety szczoteczek sonicznych:
– wysoka efektywność i łatwe czyszczenie,
– duża liczba ruchów – tradycyjne szczoteczki elektryczne zapewniają 5600 – 8800 ruchów oscylacyjnych, natomiast szczoteczki soniczne mogą wykonywać nawet 60 000 ruchów,
– usuwają nawet 6 razy więcej płytki nazębnej niż zwykłe szczoteczki,
– ze wszystkich rodzajów szczoteczek najlepiej docierają do przestrzeni międzyzębowych, skutecznie czyszcząc je z bakterii,
– skutecznie redukują ilość kamienia nazębnego i odświeżają jamę ustną.

Artykuł napisano dzięki materiałom zawartym na stronie HappyDental https://www.happydental.pl/category/szczoteczki-soniczne, która oferuje nie tylko informacje dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej, ale również szeroki wybór produktów stomatologicznych.

Podziel się z przyjaciółmi:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...

Zostaw komentarz

Szanujmy innych Użytkowników nawet jeżeli mamy inne zdanie. Blokujemy konta Użytkowników którzy spamują i nie przestrzegają netykiety. Zapisanych komentarzy nie można edytować, prosimy więc o uważne redagowanie wpisów. Wszystkie wpisy nowych Użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez Moderatorów.

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*